[-] 08/2019 [+]
Po Út St Čt So Ne
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
Narozeniny slaví tento měsíc:

Aleš Sýkora (nar. 05.08.1994),
Petra Štěpánková (nar. 12.08.1977),
Anežka Krausová (nar. 04.08.2000),
Liduška Vávrová (nar. 03.08.2005) a
Martina (nar. 03.08.1969).


Svátek slaví tento měsíc:

Petra Švorčíková (17.08.),
Petra Štěpánková (17.08.),
Václav Kraus (28.08.),
Alena Špačková (13.08.),
Johanka Rédlová (21.08.) a
Petra Cmíralová (17.08.).

Rodiny v Domově sv. Vincenta de Paul

Blíží se čas Vánoc a nám se hromadí dotazy na to, zda budeme opět organizovat nadělování dárků pro děti z Domova sv. Máří Magdalény z Jiřetína pod Jedlovou. Rádi bychom Vás seznámili se všemi podrobnostmi a událostmi, které se přihodili v létě a také o novém Domově sv. Vincenat de Paul. Veškeré informace nám poskytla paní Venturová, která zařizuje a zaštiuje tento nový Domov.

Domov a službu jsme se vždy snažili provozovat, tak aby byla v křesanském duchu. Vždy jsme pomáhali podle spirituality sv. Vincenta de Paul těm "nejchudším z chudých, nejubožejším z ubohých..." Ředitelka Diecézní charity v Litoměřicích (pod kterou Domov sv. Máří Magdalény z Jiřetína pod Jedlovou spadá) se snažila bohužel službu změnit (jako už několik zařízení v pořadí před námi), dá se až říci likvidovat. Podle její představy jsme službu v Domově neposkytovali podle "moderních metod", ale nevíme, jaké by to měly být. My jsme se jen snažili pomáhat podle dva tisíce let starých, nemoderních křesanských zásad. Také paní ředitelka nám měla za zlé, že jsme do své služby vkládali i emoce, že to nebyla jen studená služba bez citu. Vše vygradovalo letos v létě. Situace je velmi jemným způsobem - oproti skutečnosti vylíčena v reportáži, která proběhla v ČT 1 20.10. v pořadu Reportéři ČT (shlédnout můžete zde). Těsně předtím běžel v televizi dokument, který u nás ČT natáčela rok a půl - "Domeček z karet", a také dokument ČT "Příběhy, které svět nevidí - kousek neobyčejné  lásky". Je v nich vidět, že služba byla maminkám s handicapem a jejich dětem opravdu prospěšná.

Vše nakonec dopadlo tak, že paní ředitelka zcela vyměnila vedení Domova, velmi necitlivě zasahovala  do chodu Domova. Září nás odešlo celkem sedm zaměstnanců a další odcházejí. Z Domova se stává spíše "výchovný ústav", alespoň tak to maminky nyní vnímají. Protože nás ale maminky z Domova prosily, abychom je neponechali bez pomoci, rozhodli jsme se to nevzdat. Díky našim přátelům - dárcům, kteří nám koupili ve vedlejší obci za tři miliony dům a po překonání všech byrokratických překážek jsme nyní nový zaregistrovaný "Domov sv. Vincenta de Paul" a poskytujeme stejnou sociální službu. Domov byl zaregistrovaný 10.9.2014. Chtěli bychom už od 1. 12. 2014 Domov otevřít a maminky už před Vánocemi do nového Domova nastěhovat. Nyní už Domov postupně zařizujeme s pomocí dalších úžasných lidí.

Cílem našeho nového  Domova je, aby se neopakoval začarovaný kruh ústavní výchovy, který trvá už po generace v rodinách našich maminek. A je tedy hlavním cílem naší služby, aby děti mohly žít a vyrůstat s maminkou i přes její handicap. Handicap maminek je mentální, často i psychiatrický, v oblasti smyslových vad, často kombinace vícero postižení. Po pobytu v Domově jsme se jim pak snažíme najít bydlení, pomoci zařídit byt, protože nemají nikoho, kdo by jim takto pomohl.

Zároveň jsme nyní 3. 11. 2014 požádali MPSV o dotaci na příští rok, na provoz Domova. Víme, že finance z MPSV se dostávají až někdy koncem března, až do 15.4.2015 tak to s dotacemi vždy je. A je ještě problém v tom, že se dostane jen určité - různé procento z celkové částky na provoz. Maximální, nejideálnější výše, kterou může zařízení dostat je 70% z celkových nákladů na provoz. Což samozřejmě vůbec nemusíme dostat, ta procentuální výše je různá. Takže víme, že problémy s provozem Domova určitě budou - ale nesmíme se nechat  nějak odradit, vždy i doposud jsem mohli vidět, že s pomocí Boží a dobrých lidí, se vše i přes překážky dalo zvládnout. Víme, že nám někteří lidé říkají, že jsme trochu "blázni", ale bez toho to nejde. Prostě půjdeme do toho dál. Chceme i nadále pomáhat i našim bývalým maminkám, dalším potřebným na Šluknovsku i jinde, i lidem bez domova. Tuto službu jsme měli i na bývalém Domově - nyní řekl zástupce paní ředitelky Kavkové pan Střiženec -  že to "není jejich priorita". 

Nyní začínáme úplně z "nuly". Musíme zařídit jednotlivé byty pro maminky, musíme zvládnout financovat provoz Domova. Takže jsme nyní v situaci, kdy ještě nebudeme mít prostředky od 1.12.2014 - až někdy do toho 15.4.2015.
 
Prosím, toto píši vše jen pro informaci, nechtěla bych, abychom zneužívali dobroty lidí. Je to naše odpovědnost, my jsme do "toho šli". A moc díky všem za jakoukoliv pomoc. Dovoluji si tedy napsat i toto číslo účtu: 107-7785540227/0100. Vždycky se necítím dobře, když to číslo účtu dávám, ale bohužel, asi to bez toho jinak nejde. Stále jsou u nás sociální služby, pro ty nejpotřebnější odkázány i na dobrodince, na jejich laskavost. 

Podrobnější informace ohledně nového domova naleznete na: http://www.svinc.cz/

S ohledem na výše uvedené skutečnosti  tento rok bohužel nelze nadělování dětem zorganizovat, ale doufáme, že příští rok dětem radost uděláme. Proto pokud budete mít zájem můžete zaslat finanční příspěvek na výše uvedené bankovní konto (podělit, o tuto dobrou zprávu, se můžete v komentářích). Pokud byste chtěli pomoci jakoliv jinak, jistě se bude hodit jakákoliv podpora pro děti do školy, nebo cokoliv co je potřeba pro zařizení nového bytu. Já a Mirača rádi odpovíme na jakékoliv dotazy a také se postaréme o doručení věci do Domova. 

Diskuze
Bob 03.12.2014, 17:02:59
Přidat příspěvek
Autor
E-mail
Text příspěvku
5 méně 1 = ?

© SPŠC 2001 - 2019 † Design Green Cat Hosted by UNLIMITED s.r.o.