[-] 03/2019 [+]
Po Út St Čt So Ne
25262728123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Narozeniny slaví tento měsíc:

TomᚠHolinka (nar. 30.03.1973),
Pavel Loukotka (nar. 11.03.1973) a
Adéla Dofková (nar. 13.03.2007).


Svátek slaví tento měsíc:

TomᚠSýkora (07.03.),
TomᚠHolinka (07.03.),
Gabriela Novická (08.03.),
Anežka Krausová (02.03.),
Gabriela Suchánková (08.03.),
Bublina (17.03.) a
Radek Vojtěch (21.03.).

Nestálý komediant Peter Sellers

Komisař Clouseau má hlas Stanislava Fišera

Kdo by neznal roztržitého a těkavého, ale přesto spravedlnost vyhledávajícího komisaře v dlouhém světlém kabátě s typickou clouseauovskou pokrývkou hlavy, předsedu vlády legrace Petera Sellerse? Tento imitátor a mistr dvaceti dialektů na počátku své herecké kariéry využil svých schopností, telefonoval do londýnské BBC a sám sebe doporučoval imitováním hlasů známých herců...

Peter Sellers

Peter Sellers, kterému vlastně už ani neřekneme jinak než šéfinspektor Clouseau, z tohoto podvodu vyvázl docela dobře. Byl do zmíněného rádia přijat, a začal tak dělat díru do světa.

Český divák zná Clouseauovy hlasové akrobacie v mistrném podání Stanislava Fišera, který svůj hlas propůjčil mimo jiné také rudému gentlemanovi Vinnetouovi. Tento český Clouseau daboval vlastně všechny Sellersovy filmy, které byly v Čechách vysílány. „Na Sellerse vzpomínám nejen z těch Panterů. Jednou jsem daboval film Zajatec na Zendě. Tam je pozoruhodné, že Sellers hrál tři role: starého císaře, jeho syna a dvojníka. Stařičký císař se vznášel v balonu, sledoval svou krásnou zem a chtěl se napít šampaňského. Jenomže špunt, který vyletěl z láhve, prorazil balon, císař se zřítil do křoví a zemřel. A tak začal vládnout jeho syn - opět Peter Sellers. Ten má dvojníka, který jezdí s bryčkou, a tak se tu nabízí ohromná záměna, kdy si spletou prince s drožkařem. Princ skončí ve vězení a drožkař na trůnu. Tyto tři postavy jsem tedy musel hlasově rozlišit, což bylo nesmírně těžké, ale zároveň krásné a moc rád na tu práci vzpomínám.“

Peter Sellers, kterého Stanislav Fišer ke své lítosti nikdy neměl možnost potkat, je svému dabérovi blízký především specifickou komediálností a osobitostí. „Dokonce se domnívám, že všechny ty gagy byly jeho práce, jeho úžasná schopnost vytvářet komické a komediální situace, že je nevymyslel scenárista.“ Stanislav Fišer tak na „Clouseauovi“ obdivuje ten vodopád nápadů a vtipů, ale i nepřeberné množství převleků.

Když se řekne Clouseau

Český Clouseau Stanislav FišerKdyž se řekne Clouseau, snad každý si vybaví jeho legrační bomba - plomba, opice - opoce, papež - bapež..., ale málokdo si uvědomí, že vůbec nebylo jednoduché tyto přeřeky vymyslet. Nepatrné nuance v angličtině se velmi těžko překládají do češtiny.

„Bylo těžké ztvárnit tu polohu Clouseaua jako cizince a vytvořit deformaci tak, aby nepřipomínala němčinu. Některá slova byla v originále naznačena, některá jsme vymysleli s panem režisérem, ale nemohli jsme jich tam vložit mnoho, protože by to bylo za chvilku k neposlouchání a pošpinilo by to původní film.“

S hlasem šéfinspektora Clouseaua Stanislav Fišer zažil také jednu úsměvnou příhodu. Jednoho dne za ním totiž přišel nějaký pán a prosil ho, aby mu hlasem Clouseaua namluvil na záznamník, že není doma, ale že služebník Clouseau vyřídí, co bude potřeba.

Zrození Clouseaua

růžový panterKdyž se producentce, scenáristce a revuální umělkyni narodil 8. září 1925 malý Peter Richard Henry Sellers, nepochybovala, že má její miminko před sebou slavnou hereckou budoucnost. Peter, který poprvé vystoupil na show svých rodičů ve věku dvou týdnů, vyrůstal v hereckém a revuálním ovzduší. Až v pětadvaceti letech stanul před televizní kamerou, a to ve filmu Zblázněme se. Tím nastartoval svou třicetiletou televizní kariéru, kde z pětapadesáti snímků zazářil nejvíc jako komisař Clouseau v komedii Růžový panter.

Nestálý byl Sellers nejen na televizních obrazovkách, ale i v životě. Po čtyřech manželstvích a čtyřech rozvodech s australskou herečkou Annou Hayesovou, švédkou Britt Eklandovou, Angličankou Mirandou Quarryovou a Lynne Frederickovou zůstává Sellers sám se svou prací. Jeho práce je pro něj drogou a nedbá na své zdravotní potíže. Celkem sedmkrát se mu podařilo uniknout infarktu myokardu, nicméně ten osmý, který ho zastihl 22. července 1980, nakonec nad Sellersovým životem zvítězil.

Nám však po tomto velikánovi filmové komedie zůstalo mnoho vzpomínek, mnoho nesmrtelných filmů, a především muž zákona, antidetektiv Clouseau, jehož vyšetřovací metody jsou naprosto nepochopitelné a iracionální, ale přesto nás dovedou k výsledku. Je to Sellers, je to Clouseau. A možná taky Fišer.

Foto: Lenka Hatašová a Sygma
Připravila KATEŘINA BEŠČECOVÁ

Převzato ze stránky http://www.televize.cz/2000051/00502505.htm

Diskuze
19.06.2009, 22:17:36
Přidat příspěvek
Autor
E-mail
Text příspěvku
5 spolu s 5 = ?

© SPŠC 2001 - 2019 † Design Green Cat Hosted by UNLIMITED s.r.o.