[-] 10/2019 [+]
Po Út St Čt So Ne
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
Narozeniny slaví tento měsíc:

Luděk Palouček (nar. 06.10.1971),
LukᚠSýkora (nar. 01.10.1984),
Eva Vodičková (nar. 05.10.1975),
Petra Cmíralová (nar. 10.10.1984),
Jan Vojtěch (nar. 16.10.1984) a
Bublina (nar. 16.10.2005).


Svátek slaví tento měsíc:

Tereza Mirovičová (15.10.) a
LukᚠSýkora (18.10.).

Fretka - nejlepší přítel člověka

Fretka je zvíře přítulné, zvídavé, a především srandovní. Asi tak bych si dovolil stručně charakterizovat svého půlročního spolubydlícího - freáka Baziho Smraďocha. Bazi se do mého života vnořil náhle, bez jakékoliv mé znalosti fretčí problematiky.

Kousání

Hned na začátku našeho společného soužití s Bazim jsem se vybavil dostupnou literaturou o fretkách a zkoumal tohoto živočicha, přičemž jsem se snažil zapamatovat si základní pravidla spolužití mezi člověkem a dravcem. Ihned jsem zjistil, že literatura nelže, protože hned první informace o tom, že fretka si hraje tím, že člověka kouše, se ukázala jako pravdivá. Malý tříměsíční freula do mě i všech ostatních hryzal s velikou radostí a nutno poznamenat, že dost bolestivě. I dočetl jsem se, že největším trestem je ho po kousnutí nechat být a nevšímat si ho, že jako bude nešastný a odnaučí se to. Ukázalo se, že tato rada je nesmyslná, poněvadž se ukázalo, že Bazoun je flegmatik! Z praxe tedy mohu prohlásit, že nejlepší způsob je se bránit a zdrhat. Tím myslím skutečně fyzicky "zdrhat" nejlépe hodně daleko, protože pouhé ucukávání končetinami je pro malou fretkou považováno za skvělou hru a myslí si, že kousání k té hře patří a člověka baví (nebaví!). Po půl roce mohu říct, že prcháte-li dostatečně rychle a často, nic se vám nestane a šelma si přestane myslet, že vás hra na kousání baví. Po čase tak Bazi sám s hryzáním přestal a navíc si na své okolí dostatečně zvyknul a dokonce už mě po příchodu domů milostně olizuje.

Smrdí jako tchoř

Rovněž další informace nelže. Fretka je skutečně domestikovaný tchoř, takže skutečně nevoní - tak vzniklo i Baziho příjmení Smraďoch. Pravda je, že zpočátku, jako miminko, nesmrděl skoro vůbec, časem však zápach nabýval na intenzitě. Dočtete-li se někde, že fretky smrdí jenom ve stresu a podobné žvásty, nevěřte jim. Alespoň pokud jde o fretčího kluka jsou mé zkušenosti jasné. Nejprve jsem se to snažil vydržet, pak jsem panu Smraďochovi vyšoupl domeček ven a když už fyzicky freák narostl dostatečně, aby mohl podstoupit operativní odebrání pachových žlázek, vyrazil jsem k veterináři. Opět jsem slyšel a četl, že je to zbytečné, že odebrání nepomáhá. Ale opak je pravdou a teď už bydlíme zase spolu a mohl bych Baziho klidně přejmenovat na pana Voňavku.

Jídlo

Fretka si nejvíc zamiluje toho, kdo jí dává jídlo. Řekl bych, že Bazi je poměrně značně inteligentní a používá lidské zbraně k tomu, aby dosáhl svého - dostat baštění. Pro toho, kdo neví: Fretka má nejraději maso, občas nepohrdne nějakým mléčným výrobkem (bílý jogurt, mléko) či granulemi. Pozoruji často neuvěřitelnou inteligenci při vymáhání stravy, tak případně včerejší večer: Přijedu domů z práce, vypustím Bazouna a jdu se převlékat. Bazi přikráčí a smutně na mě zírá. Pak se pozvolna přesune ke své mističce na jídlo, strčí do ní demonstrativně čenich a smutně odkráčí k lednici. Tam si stoupne na zadní a udělá na mě psí/fretčí oči. Když nereflektuji a snažím se sundat si kalhoty, přijde mi olízat nohu a opět odkráčí panáčkovat .... Mimochodem, jednou mě Bazi převezl tím, že do lednice nepozorovaně vklouzl, když jsem z ní vyndával jídlo. Nechal se v ní klidně zavřít a když jsem ho tam po nějaké chvíli objevil (něco mi tam šramotilo) zjistil jsem, že mi ožral šunku ze všech chlebíčků. Vypadal náramně spokojeně!

WC

Čeho jsem se nejvíce bál a co mě nejvíce překvapilo, bylo to, jak rychle se Bazík naučil chodit na záchod. Do vyhrazeného prostoru mu stačilo dát jedno hovínko a on už pak po čichu šel na toto místo znovu. A pak už tam začal tak nějak chodit automaticky, by to mělo a má samozřejmě také svoje mouchy. Například nebyl zprvu schopen zajít si na svůj záchod do budky, byl-li volně vypuštěn v bytě - ten byt byl na něj prostě moc velký a on ještě malej trouba. Teď už má problémy s hledáním toalety pouze výjimečně, by občas mu to prostě nevyjde. A ještě mám jeden postřeh - když jsem mu zapomněl vyčistit záchod večer, šel na protest proti tomu na záchod vedle. Když jsem mu uklidil, šel za odměnu opět na správné místo. Odvodil jsem si z toho teorii, že fretka chodí na záchod jaksi za odměnu pro svého pána. Když ho však pán naštve a dvakrát denně mu záchod nedá do pořádku, potrestá ho. Je to prostě čistotný tvor.

Mazlení a hry

Jak už jsem naznačil, je Bazi po převýchově z kousavce, přítulný mazílek. Jeho nejoblíbenější polohou je leh na zádech (!) s drbáním na břiše. V této poloze je schopen spolehlivě usnout a vypadá skutečně legračně. Občas však rád přitvrdí, a pak začne provokovat a čeká hru na lov. Je to přeci jen šelma, a tak je schopen se prát s ponožkou, botou (pozor na tkaničky), láhvemi a vším co kde najde. Špatnou zkušenost jsem udělal s Baziho hrou s mými reproduktory, které mají dole kruhový otvor zvaný bassreflex. Bazi považoval tento otvor za noru a v reproduktoru si našel nepřítele v podobě speciální polstrovací hmoty. Ta byla během několika minut venku a reproduktory tak částečně znehodnoceny. Mezi nejoblíbenější hračky dále patří plyšová myška na pružině a pingpongový míček.

Průzkumník

Demolice reprobedny nebyla jenom hrou, ale i další fretčí specialitou. Abych to vysvětlil, fretka má vlastně několik základních činností: nejčastěji spí, shání jídlo, mazlí se a skotačí nebo provádí průzkumnickou činnost. Ta spočívá v tom, že vleze kamkoliv a provádí tam základní průzkumnické činnosti: očuchávání, kousání a olizování. Před Bazim není nic v bezpečí. Sice jsem si přesunul celé vybavení bytu do výše očí, nicméně některé věci, jako například stůl a židli jsem nechal ve standardní pozici. Pro Baziho je naprosto samozřejmé vyskočit předními packami (tzv. rukama) na židli a přitáhnout tělíčko tak šikovně, že se na židli vyšvihne. A ze židle již je na stůl velmi blízko, že? Ale má to jednu základní výhodu - mám doma větší pořádek než před příchodem tohoto spolubydlícího, protože se snažím věci ze stolu uklízet a židle stavím do prostřed kuchyně. To sice vypadá trochu divně, ale účel světí prostředky.

Závěrem nutno konstatovat, že podle dostupných informací je můj Bazi tvor zhruba stejně nestandardní mezi fretkami jako já mezi lidmi. Ovšem vzájemně si rozumíme, a proto je nᚠvztah velmi pevný!

© SPŠC 2001 - 2019 † Design Green Cat Hosted by UNLIMITED s.r.o.